Kaip suvesti duomenis SPSS programoje

Šiame skyriuje rasi informaciją, kaip išspręsti labai dažnai pasitaikančią problemą-kaip suvesti duomenis SPSS programoje.


Mūsų tikslas – SPSS įvesti duomenis, kuriuos pateikė tyrimo dalyviai. Kaip tai padaryti:

Svarbiausia taisyklė – vienam respondentui skirta tik viena eilutė.

Yra keletas būdų įvesti duomenis į programą, jie priklauso nuo mūsų turimų duomenų:

  • Paprastas duomenų įvedimas (pvz. Ūgis, svoris)
  • Duomenų įvedimas, kai klausimui turime kelis atsakymo variantus arba turime respondentų grupes (pvz. Lytis: vyras; moteris)
  • Duomenų įvedimas, kai ne tik galime išskirti atsakymo variantus (respondentų grupes) tik problema ta, kad tokių klausimų su daug variantų yra ne vienas (pvz. 1. lytis – moteris; vyras ir 2. išsilavinimo lygis – pradinis; vidurinis; aukštasis)
  • Pakartotinų to paties reiškinio (nuomonės) matavimų (respondento atsakymų) įvedimas

Paprastas  duomenų įvedimas, pavyzdys: (pvz. Ūgis, svoris)

 

Stulpelis ,,respondentas” buvo įkeltas tik todėl, kad būtų aišku, kad kiekvienas tiriamasis (respondentas) SPSS programos lange  gali užimti tiek vieną eilutę. Vietoje skaičių 1, 2, 3, 4, 5 galite vesti vardus, pavardes ir kita. Jei jums nereikia – šio stulpelio gali ir nebūti.

Duomenų įvedimas, kai klausimui galime išskirti atsakymo variantus arba turime respondentų grupes:

Kai norime suskirstyti savo respondentus į grupes (pagal atsakymo tipus, pagal lytį, išsilavinimo lygį ir  t.t.), turime sukurti naują kintamąjį (stulpelį), pagal kurį grupuosime tiriamuosius. Pavyzdžiui, kad galėtume atskirti, kurie respondentai buvo vyrai, o kurie – moterys, sukuriame stulpelį ,, lytis” ir nusprendžiame, koks skaičius mums turės reikšmę –,,vyras”, o kuris – ,,moteris”. Koks tai bus skaičius – jūsų pasirinkimas, nes skaičiavimams jis įtakos neturės. Pavyzdyje pasirinkome skaičius 1 ir 2, jais ir užpildysime visas eilutes.

Pavyzdys:

Duomenų įvedimas, kai klausimų (respondentų grupių) yra ne vienas, o kiekvienas iš jų turi keletą galimų atsakymų variantų (Lytis ir Išsilavinimas):

Pakartotinų to paties reiškinio (nuomonės) matavimų (respondento atsakymų) įvedimas

Pakartotiniai matavimai – tai kintamieji, reiškiniai, kuriuos matavome daugiau nei vieną kartą. T.y, kai tą patį tiriamąjį vertinome du kartus, skirtingais laiko momentais arba skirtingomis sąlygomis. Pavyzdžiui, matavome, koks buvo tiriamojo svoris prieš jo dalyvaimą lieknėjimo programoje, ir antrą kartą – koks po dalyvavimo. Dviems matavimams reikės sukurti du stulpelius, pavyzdžiui:

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite naudoti šias HTML žymas ir atributus: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>